Социология
Практическите измерения на социологията се дължат от една страна на светогледният и характер, и от друга страна, на особеното място, което тя заема в системата на обществознанието. Социологията е единствената обществена наука, с помощта на която човек е в състояние да изгради своя относително цялостна и вярна картина на социалния свят. Останалите социални науки имат за свой предмет на изследване само отделни елементи на социалното цяло, докато социологията изучава и разбира обществото като цялостна система, в чиято основа стои социалното взаимодействие.
Друг аспект на практическата значимост на социологията се разкрива чрез управленската и функция. Разработвайки различни теоретични модели за оптимално протичане на важни социални процеси (социални технологии), тя участва косвено и в управлението на обществото.
Общуването с "науката за обществото" е много полезно занимание, защото социологията е в състояние да направи социалния свят по-прозрачен, да разбули социалните мистерии, да изобличи привидните очевидности и да предпази от формирането на болезнени, а понякога и пагубни социални илюзии и утопии. Чрез прогностичната си функция социологията прави обществото и по-предвидимо.
Авторът