Правна консултация: Право на пенсия за инвалидност поради общо заболяване

logo_na_es__0.png
Инициатива „Защита срещу нарушаването на правата и неравното третиране на хора с увреждания“ се изпълнява в рамките на проект „Права и ценности" и е финансирана от Европейския съюз и фондация „Работилница за граждански инициативи" (ФРГИ).
logo_wcif-bg.png
Нормативна уредба
Правото на пенсия за инвалидност поради общо заболяване (ПИОС) е регламентирано в членове 71-77 от Кодекса за цоциално осигуряване (КСО).

Право на пенсия

Чл. 71. (*) Лицата имат право на пенсия за инвалидност, когато са загубили напълно или частично работоспособността си завинаги или за продължително време.

Чл. 72. (*) Пенсия за инвалидност се определя на лица с 50 и над 50 на сто трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане.

Начална дата и срок на пенсията

Чл. 73. (1) (*) Правото на пенсия за инвалидност се поражда от датата на инвалидизирането, а за слепите по рождение и за ослепелите преди постъпване на работа - от датата на заявлението по чл. 94.
(2) Пенсията за инвалидност се отпуска за срока на инвалидността.
(3) (*) Пенсиите за инвалидност на лицата, навършили възрастта по чл. 68, ал. 1, се отпускат пожизнено.

Право на пенсия за инвалидност поради общо заболяване

Чл. 74. (1) (*) Осигурените придобиват право на пенсия за инвалидност поради общо заболяване, ако са загубили работоспособността си и имат осигурителен стаж, придобит до датата на инвалидизирането, а за слепите по рождение и за ослепелите преди постъпване на работа - до датата на заявлението по чл. 94, както следва:
1. до 20-годишна възраст и за слепите по рождение и на ослепелите преди постъпването им на работа - независимо от продължителността на осигурителния стаж;
2. до 25-годишна възраст - една година;
3. до 30-годишна възраст - 3 години;
4. (*) над 30-годишна възраст - 5 години;
5. (*)
(2) (*) Една трета от осигурителния стаж по ал. 1, т. 2, 3 и 4 трябва да е действителен.
(3) (*) Лицата с вродени и лицата с придобити трайни увреждания до постъпване на работа придобиват право на пенсия за инвалидност поради общо заболяване при една година действителен осигурителен стаж.
(4) (*) Пенсия за инвалидност поради общо заболяване не се отпуска, възобновява или възстановява на лица, на които е отпусната лична пенсия за осигурителен стаж и възраст.

Размер на пенсията за инвалидност поради общо заболяване

Чл. 75. (1) (*) Размерът на пенсията за инвалидност поради общо заболяване се определя, като доходът, от който се изчислява пенсията, се умножи с процент 1,35 за всяка година осигурителен стаж и съответната пропорционална част от процента за месеците осигурителен стаж.
(2) (*) Когато към датата на инвалидизирането осигуреното лице е на възраст, по-ниска от възрастта по чл. 68, ал. 1, разликата между възрастта му, но не по-рано от навършване на 16 години и възрастта по чл. 68, ал. 1 се признава за осигурителен стаж. При определяне на пенсията признатото време и съответната пропорционална част от процента за месеците осигурителен стаж се умножават с коефициент, както следва:
1. (*) за лица с трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане над 90 на сто - 0,9;
2. (*) за лица с трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане от 71 до 90 на сто - 0,7;
3. (*) за лица с трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане от 50 до 70,99 на сто - 0,5.
(3) (*)
(4) Размерът на пенсията за инвалидност поради общо заболяване не може да бъде по-малък от:
1. (*) за лица с трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане над 90 на сто - 115 на сто от минималния размер по чл. 70, ал. 12;
2. (*) за лица с трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане от 71 до 90 на сто - 105 на сто от минималния размер по чл. 70, ал. 12;
3. (*) за лица с трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане от 50 до 70,99 на сто - 85 на сто от минималния размер по чл. 70, ал. 12.
(5) (*) На лицата по чл. 74, ал. 1, т. 1, които имат осигурителен стаж до една година, пенсиите се определят в минималните размери по ал. 4. След навършване на една година осигурителен стаж пенсиите се определят по реда на чл. 75 - 77.
(6) (*) Лицата могат да поискат преизчисляване на пенсията от осигурителния доход за друг тригодишен период преди 1 януари 1997 г. съгласно чл. 70, ал. 17.

Доход за изчисляване на размера на пенсията за инвалидност поради общо заболяване

Чл. 76. (*) Доходът, от който се изчислява размерът на пенсията за инвалидност поради общо заболяване, се определя, като средномесечният осигурителен доход за страната по чл. 70, ал. 3 се умножи по индивидуалния коефициент на лицето.

Индивидуален коефициент

Чл. 77. (*) За определяне размера на пенсиите за инвалидност поради общо заболяване, отпуснати с начална дата преди 1 януари 2019 г., индивидуалният коефициент се изчислява по реда на чл. 70, ал. 4 - 7, ал. 10, т. 1 и 3, ал. 11 и 19, а за пенсиите, отпуснати с начална дата след 31 декември 2018 г. - по реда на чл. 70, ал. 8, 9, ал. 10, т. 2 и 3, ал. 11 и 19.

Конкретен размер на минималната пенсия за ИОС през 2024 г.

Към месец април 2024 г. конкретните размери на минималната пенсия за ИОС са както следва:
Минималните размери на пенсията за ИОС се определят като процент към минималния размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст, който, съгласно чл. 70, ал. 12 от КСО се определя в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ДОО).
Съгласно чл. 10 от Закона за бюджета на ДОО за 2024 г.:
Чл. 10. Определя се минимален размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст по
чл. 68, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване за 2024 г.:
1. от 1 януари до 30 юни – 523,04 лв.;
2. от 1 юли до 31 декември – 580,57 лв.

При така определения минимален размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст (ПОСВ) през 2024 г. ще имаме следните минимални размери на пенсията за ИОС:
За над 91% ТНР (120% от ПОСВ):
През месеците януари-юни 2024 г.: 627,65 лв
юли-декември 2024 г.: 696,68 лв
Размер на добавката за чужда помощ (ЧП): 207,48
За 71%-90% ТНР (105% ПОСВ):
януари-юни 2024 г.: 549,192 лв
юли-декември 2024 г.: 609,60 лв
За 50%-70% ТНР (85% от ПОСВ):
януари-юни 2024 г.: 444,58 лв
юли-декември 2024 г.: 493,48 лв

Разяснения за възникването на право на пенсия за инвалидност поради общо заболяване (ИОС)

За възникване на правото на пенсия за ИОС са от значение:
Три общи предпоставки:
- наличие на трайно намалена работоспособност (ТНР);
- положен осигурителен стаж;
- възрастта на лицето;
и две специфични предпоставки:
- датата на подаване на заявлението за пенсиониране;
- датата на постъпване на работа.
Съществува и една отрицателна предпоставка - лицето да не получава пенсия за осигурителен стаж и възраст.
Съгласно чл. 74, ал. 4:
"(4) (*) Пенсия за инвалидност поради общо заболяване не се отпуска, възобновява или възстановява на лица, на които е отпусната лична пенсия за осигурителен стаж и възраст."

За да се определи кога възниква правото на пенсия за ИОС има значение кога е придобит осигурителния стаж спрямо датата на инвалидизиране.
В закона се прави разграничение между две категории лица с увреждания:
- придобили увреждане (ТНР) след като са започнали работа - при тях осигурителният стаж е натрупан преди датата на инвалидизиране;
- придобили увреждане (ТНР) преди да са започнали работа (по рождение или по-късно, но преди започване на работа) - при тях осигурителният стаж не може да бъде натрупан преди датата на инвалидизиране, поради което законодателят поставя различни изисквания за необходимия осигурителен стаж.

Възникване на правото на пенсия за ИОС от лицата, придобили увреждания след постъпването им на работа

Това е общия случай, при който осигурителната система покрива риска инвалидност поради общо заболяване.
За да придобие право на пенсия за ИОС, лицето трябва да има натрупан осигурителен стаж с определена продължителност преди отбелязаната му в ЕР на ТЕЛК дата на инвалидизиране. Продължителността на необходимия осигурителен стаж зависи от възрастта на лицето. Ако лицето е:
- до 20 годишна възраст - независимо от продължителността на осигурителния стаж;
- от 20 до 25 години - една година осигурителен стаж;
- от 25 до 30 години - три години осигурителен стаж;
- над 30 години - пет години осигурителен стаж.

Възникване на правото на пенсия за ИОС от лицата с вродени увреждания, или с увреждания, придобити преди постъпването им на работа.

Тъй като увреждането на тези лица е възникнало преди да са полагали труд, законодателят има други изисквания за необходимия осигурителен стаж, за да възникне правото им на пенсия за ИОС:
Съгласно чл. 74, ал. 3
"(3) (*) Лицата с вродени и лицата с придобити трайни увреждания до постъпване на работа придобиват право на пенсия за инвалидност поради общо заболяване при една година действителен осигурителен стаж."
Изключение от това общо правило са слепите по рождение и ослепелите преди постъпване на работа, за които изискванията са допълнително облекчени. За тях се изисква осигурителен стаж независимо от неговата продължителност - чл. 74, ал. 1, т. 1:
"1. ............. за слепите по рождение и на ослепелите преди постъпването им на работа - независимо от продължителността на осигурителния стаж;".

Начална дата и срок на пенсия за ИОС

Началната дата и срока на пенсията за ИОС са регламентирани в чл. 73 от КСО.

Начална дата
В общия случай това е датата на инвалидизиране, но ако заявлението е подадено повече от два месеца след възникване на правото на пенсия за ИОС, тя се отпуска от датата на подаване на документите (чл. 94, ал. 1 КСО).
За слепите по рождение и ослепелите преди постъпването им на работа правото възниква от датата на подаване на заявлението. КСО не урежда изрично началната дата за лицата с вродени или придобити увреждания преди постъпването им на работа, но ако се тълкуват по-благоприятно посочените вече разпоредби, би следвало правото им на пенсия да възниква от датата на придобиване на една година осигурителен стаж (чл. 74, ал. 3).

Срок
Пенсиите за ИОС се отпускат за срока на инвалидността или пожизнено. Съгласно чл. 73, ал. 3 КСО (независимо от определения срок на ЕР на ТЕЛК):
"(3) (*) Пенсиите за инвалидност на лицата, навършили възрастта по чл. 68, ал. 1, се отпускат пожизнено."

В случай, че имате нужда от допълнителна информация или от индивидуална консултация по тези или други въпроси, свързани с нарушени права или неравно третиране на хората с увреждания, не се колебайте да се обърнете към фондация "Хоризонти" - Можете да ни пишете по електронната поща - до адрес horizontifoundation@gmail.com или да се обадите на 0897858976.

Инициатива "Защита срещу нарушаването на правата и неравното третиране на хора с увреждания" се изпълнява в рамките на проект „Права и ценности“ и е финансирана от Европейския съюз и фондация „Работилница за граждански инициативи“ (ФРГИ).